Młodzi dziennikarze XXI edycji Forum Pismaków – górą!
1 czerwca br. odbyła się Gala Finałowa XXI edycji ogólnopolskiego konkursu mediów szkolnych Forum Pismaków.
Na zaproszenie organizatorów konkursu - Fundacji Nowe Media z Warszawy oraz Polskiego Towarzystwa Kulturalnego - młodzi dziennikarze gazetek szkolnych wraz z nauczycielami z całej Polski przyjechali na Śląsk, by w dniach 30 i 31 maja w ośrodku Leśna Polana w Szymocicach uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez członków Fundacji Nowe Media.
Gala Finałowa, w tym roku, miała miejsce w pięknej siedzibie Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych przy ul. Bogucickiej 5 w Katowicach. Partnerem wydarzenia był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa.
W pierwszej części wydarzenia uczestnicy gali, w liczbie ok. 200 osób, wzięli udział w forum gazet szkolnych, podczas którego mieli okazję poznać osobiście młodych dziennikarzy oraz wybrać w głosowaniu publiczności najlepszą gazetkę szkolną. Była to doskonała okazja do nawiązania wzajemnych kontaktów pomiędzy zaproszonymi uczniami ze śląskich szkół o profilu medialnym i członkami poszczególnych redakcji szkolnych.
Galę Finałową XXI edycji Forum Pismaków poprowadziła Monika Wiśniowska, dziennikarka związana m.in. z portalem Gazeta.pl i Europejskim Portalem Młodzieżowym, a gościem specjalnym był Dariusz Rosiak – polski dziennikarz radiowy i prasowy, reportażysta nominowany w 2016 roku do Nagrody Literackiej „Nike" za książkę „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan". W swoim wystąpieniu przybliżył kulisy powstania książki odwołując się do własnych doświadczeń z licznych podróży na Bliski Wschód. Młodzi ludzie zadawali różnorodne pytania, moderatorem spotkania był Robert Bogdański – prezes Fundacji Nowe Media.
Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Najpierw nagrodę publiczności otrzymała z rąk prezesa Polskiego Towarzystwa Kulturalnego dra Sławomira Owczarczuka redakcja gazety „bezMyślnik” z I LO w Radzyniu Podlaskim.
Przewodnicząca Rady Fundacji Nowe Media dziennikarka radiowa i prasowa, współzałożycielka radia RMF FM, Aleksandra Zieleniewska – wręczyła nagrody w kategorii reportaż. Dariusz Rosiak w kategorii wywiad, ocenianej m.in. przez Ewę Drzyzgę, a prezes Robert Bogdański dla debiutu.
Występ muzyczny Katarzyny Roterman wprowadził wszystkich w nastrój wdzięczności.
Nadszedł czas wyróżnienia najlepszych w Polsce gazetek szkolnych. W kategorii szkół podstawowych nagrody wręczył Jacek Różycki - sekretarz zarządu PTK, szkół gimnazjalnych - dr Sławomir Owczarczuk prezes PTK, a szkół ponadgimnazjalnych – Robert Bogdański prezes Fundacji Nowe Media. Jak zwykle, pełna lista nagród i wyróżnień podana zostanie w protokole konkursu zamieszonym wkrótce na www.forumpismakow.pl.
Wszystkim uczestnikom i naszym partnerom bardzo dziękujemy, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Galeria - Młodzi dziennikarze XXI edycji Forum Pismaków – górą!