Utworzono: piątek, 18, styczeń 2008

Historia

RSK KS NIWKA - Historia

RSK-KS Niwka Sosnowiec - młodzieżowa drużyna siatkarska
Wiosną 2007 roku wpadliśmy na pomysł utworzenia męskiej drużyny siatkarskiej dla młodzieży gimnazjalnej.

Rozpoczęliśmy od skompletowania kadry trenerów i opiekunów. Zostali nimi nauczyciele wychowania fizycznego oraz byli zawodnicy drużyn siatkarskich, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą. Następnie wynajęliśmy Halę Sportową „Niwka" od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu oraz przeprowadziliśmy nabór do drużyny we współpracy z Gimnazjum Nr 2 w Sosnowcu. Nie robiliśmy żadnej selekcji pod względem wzrostu czy umiejętności siatkarskich. Każdy chłopiec, który ukończył 13 lat, a jego rodzice wyrazili zgodę na udział w zajęciach, nie wskazując przy tym przeciwwskazań lekarskich do intensywnych ćwiczeń fizycznych, mógł rozpocząć trenowanie siatkówki. Za trenowanie chłopców nie pobieraliśmy opłat. Tych zasad trzymamy się również dzisiaj.

Na pierwszy trening 5 czerwca 2007 r. zgłosiło się 19 gimnazjalistów. Rozpoczęła się regularna, wytężona praca trenerska dwa razy w tygodniu, łącznie 3,5 godziny tygodniowo. Chłopcy przejawiali duże chęci, a ich umiejętności stopniowo rozwijały się. Na początku lipca zorganizowaliśmy sześciodniowe zgrupowanie sportowe. Przedsięwzięcie to doszło do skutku dzięki dotacji celowej Gminy Sosnowiec na przeprowadzenie sportowego szkolenia dzieci i młodzieży oraz na zakup sprzętu sportowego. Od tego czasu nasza drużyna jest częściowo wspierana środkami budżetowymi Gminy Sosnowiec.

W zgrupowaniu, które miało charakter integracyjno-szkoleniowy, wzięło udział 15 gimnazjalistów oraz 4 szkoleniowców. Chłopcy trenowali w hali sportowej, wzmacniali kondycję fizyczną w siłowni i basenie, a rankami chętnie wstawali na poranny jogging ☺. Popołudniami brali udział w zajęciach edukacyjnych na tematy związane z tradycjami sportowymi Sosnowca i regionu, ideami olimpizmu oraz kształtowaniem charakteru poprzez sport. Chłopcom przybliżyliśmy również postacie najbardziej zasłużonych sportowców z terenu Polski południowej. Czas zgrupowania sprzyjał również wzajemnemu poznaniu się i integracji.

Po wakacjach, 4 września 2007 r., rozpoczęły się regularne treningi, według przyjętego systemu - dwa razy w tygodniu - 3,5 godziny tygodniowo. Od października 2007 r. zgłosiliśmy drużynę do udziału w rozgrywkach II ligi Amatorskiej Ligi Siatkówki organizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mysłowicach. Początki rozgrywek w amatorskiej lidze były trudne. Nasi najmłodsi w lidze, niewyrośnięci i niedoświadczeni zawodnicy, musieli często stawiać czoła znacznie starszym graczom z drużyn przeciwnych. Niestety w amatorskiej lidze nie ma grup wiekowych. Ten pierwszy sezon 2007/2008 można zaliczyć do okresu kształtowania charakteru. Przegrane mecze mobilizowały chłopców do dalszej pracy. Pomimo dużej różnicy wzrostu i siły, na niekorzyść naszej drużyny, chłopcy dzielnie walczyli z każdym przeciwnikiem.

Ligę zakończyliśmy na pozycji 11. Brak rówieśników w lidze zrekompensowaliśmy chłopcom dwoma sparingi z ich rówieśnikami z MOS Płomień Sosnowiec.

W lipcu 2008 r. zorganizowaliśmy kolejne, pięciodniowe zgrupowanie sportowe, na którym kształciliśmy kondycję fizyczną chłopców, technikę gry oraz schematy działania na boisku (także do siatkówki plażowej). Prowadziliśmy też zajęcia edukacyjne z zasad udzielania pierwszej pomocy, oglądaliśmy siatkarskie filmy instruktażowe oraz nakręcony w celach dydaktycznych film przeciwko przemocy i narkotykom w szkole pod zabawnym tytułem „Eine kleine Masakra". Nie brakło też czasu na rozrywkę - oglądanie finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, czy też grillowanie. Po przerwie wakacyjnej, 2 września 2008 r. wróciliśmy do pracy na boisku według tego samego systemu - treningi dwa razy w tygodniu, łącznie 3,5 godziny zajęć sportowych tygodniowo. Poprzedni rok szkoleniowy i wakacyjne zgrupowanie zaowocowały większym zgraniem oraz zrozumieniem w drużynie. Chłopcy stanowili teraz zespół.

18 października 2008 r. dwa składy naszej drużyny uczestniczyły w II Amatorskim, Młodzieżowym Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dzielnicy „Południe" w Sosnowcu, zajmując odpowiednio drugie i czwarte miejsce. Zawodnik drużyny RSK-KS Niwka Sosnowiec1 otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju.

W październiku 2008 r. rozpoczęliśmy kolejny sezon w II lidze ALS w Mysłowicach. Chłopcy zaczęli wygrywać ligowe mecze. Sezon 2008/2009 zakończyliśmy na 6 miejscu na 14 uczestniczących w II lidze drużyn. Organizatorzy nie kryli wyrazów uznania. W tym czasie zagraliśmy również dwa sparingi z drużyną MOS Płomień Sosnowiec. W czerwcu 2009 zorganizowaliśmy już trzecie z kolei pięciodniowe szkoleniowo-integracyjne zgrupowanie sportowe. Tym razem nie ćwiczyliśmy już podstawowych zasad gry w siatkówkę. Trenerzy opracowali program zgrupowania, kładąc nacisk na bardziej techniczne aspekty tej gry zespołowej (np. atak z drugiej linii, gra kombinacyjna, czy też specjalizacja zawodnika). Nie brakło w tym programie również miejsca na ogólny rozwój fizyczny - ćwiczenia i biegi na sztucznym tartanie, wyścigi pływackie w basenie, rozgrywki w ping ponga. Chłopcy spróbowali swych sił także w hokeju stołowym, którego zasady przedstawił instruktor prowadzący zajęcia w tej dyscyplinie w naszym stowarzyszeniu. Zgrupowanie w znacznej części sfinansowaliśmy dzięki przekazanemu nam przez osoby fizyczne 1% podatku dochodowego.

We wrześniu 2009 wróciliśmy do pracy w Hali Sportowej „Niwka" w Sosnowcu. Chłopcy chętnie i co raz liczniej uczęszczają na zajęcia sportowe. Przyprowadzają do drużyny swoich kolegów. Obecnie trenujemy 24 zawodników w wieku od 14 do 18 lat. W październiku 2009 r. rozpoczęliśmy kolejny sezon 2009/2010 w rozgrywkach Amatorskiej Ligi Siatkówki w Mysłowicach, marząc o awansie do I ligi ALS.

Powrót

Ostatnia aktualizacja:  2020-02-03 21:58:41
stat4u